Dom pogrzebowy w Katowicach – czym się kierować przy wyborze?

Wybór domu pogrzebowego nie jest niczym przyjemnym, ponieważ oznacza, że właśnie straciliśmy bliską osobę. Z drugiej jednak strony to właśnie pracownicy zakładów pogrzebowych często są pierwszymi, którzy niosą pocieszenie, natomiast same usługi funeralne stanowią ogromne ułatwienie dla pogrążonej w żałobie rodziny. Profesjonalny zakład zajmie się organizacją pochówku, pomoże swoim klientom w załatwieniu wszystkich formalności, a to pozwoli skupić się na przeżywaniu żałoby. Najpierw jednak trzeba znaleźć zakład godny zaufania. Czym warto się kierować wybierając dom pogrzebowy w Katowicach? Najważniejsze kryteria omawiamy w poradniku firmy pogrzebowej Sacrum.

Doświadczenie

Długi staż zakładu pogrzebowego zazwyczaj dobrze świadczy o jakości świadczonych usług. Jest to wyraźny znak, że dana firma pogrzebowa cieszy się zaufaniem klientów, dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków, ale też doskonale zna lokalny rynek. Ma to o tyle istotne znaczenie, że doświadczony dom pogrzebowy w Katowicach ułatwi swoim klientom sprawne zaplanowanie uroczystości, w tym np. zarezerwowanie terminu mszy żałobnej w lokalnej parafii czy załatwienie formalności na cmentarzu. Im bardziej doświadczona firma pogrzebowa, tym mniejsze ryzyko popełnienia przez nią różnego rodzaju błędów. Pamiętajmy, że organizacja uroczystości pogrzebowej jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem. Trzeba tutaj zadbać o mnóstwo szczegółów, aby nie dopuścić do sytuacji, w której pochówek mógłby zostać uznany za niegodny. Doświadczenie przekłada się również na podejście pracowników zakładu pogrzebowego, którzy muszą wykazać się empatią w stosunku do pogrążonych w żałobie klientów. Nierzadko rodziny chcą uzyskać od pracowników firmy pogrzebowej różnego rodzaju informacje i wskazówki, dlatego ci muszą m.in. znać obowiązujące przepisy oraz zasady organizacji pochówku.

Zakres usług

Wybierając dom pogrzebowy w Katowicach warto się od razu upewnić, czy świadczy on wszystkie usługi pogrzebowe, jakich oczekujemy. Nie jest to wcale takie oczywiste, ponieważ niektóre firmy pogrzebowe mają tutaj dość ograniczone możliwości z uwagi na np. zbyt małą liczbę pracowników. Bardzo ważne jest ustalenie, czy dany zakład pogrzebowy jest w stanie zorganizować zarówno pochówek tradycyjny, jak i kremacyjny. Obecnie coraz więcej rodzin decyduje się na spopielenie zwłok zmarłej osoby. Jeśli tak też jest w Państwa przypadku, wówczas konieczne będzie zatrudnienie zakładu pogrzebowego, który kompleksowo zajmie się organizacją zarówno kremacji, jak i następującej po niej ceremonii pogrzebowej. W sytuacji, gdy planują Państwo pogrzeb świecki, a nie wyznaniowy, kluczową kwestią będzie znalezienie zakładu pogrzebowego oferującego taką usługę. Firma pogrzebowa musi mieć w tym doświadczenie, jak również dysponować Mistrzem Ceremonii, który tradycyjnie przewodniczy świeckiej uroczystości, dbając o jej godny przebieg. Jeśli chodzi o pozostałe usługi pogrzebowe, na które warto zwrócić uwagę analizując ofertę konkretnej firmy, to wymieńmy:
  • usługę przechowania ciała zmarłego we własnej chłodni,
  • flota specjalistycznych karawanów pogrzebowych,
  • kompleksowe przygotowanie ciała do pogrzebu przez wyspecjalizowanego laboranta
  • usługi florystyczne,
  • transport gości na miejsce pochówku,
  • pomoc w organizacji stypy,
  • usługę fotografa i kamerzysty,
  • oprawę muzyczną uroczystości pogrzebowej,
  • pomoc w załatwieniu formalności urzędowych,
  • wypłatę zasiłku pogrzebowego (wówczas to zakład pogrzebowy występuje do ZUS o wypłatę należnego świadczenia, natomiast klienci od razu uzyskują korzyść finansową).

Przejrzysta wycena

Godny zaufania dom pogrzebowy w Katowicach można łatwo poznać już na etapie przygotowywania wyceny. Nie ma tutaj miejsca na jakiekolwiek niedomówienia – w końcu organizacja uroczystości pogrzebowej stanowi spore obciążenie finansowe dla rodziny zmarłego. Dlatego radzimy zwrócić uwagę na to, czy przedstawiona wycena jest przejrzysta, czy obejmuje wszystkie usługi, jakich sobie życzymy, a także czy podane ceny zawierają już wszystkie podatki.

Duży wybór akcesoriów pogrzebowych

Dom pogrzebowy w Katowicach powinien zapewnić swoim klientom dostęp do wszystkich akcesoriów niezbędnych do zorganizowania uroczystości pogrzebowej. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim tak zwane funeralia, czyli m.in. trumnę/urnę, dewocjonalia, krzyże, szarfy, tabliczki  i wiele innych. Warto sprawdzić, jak szeroką ofertę takich akcesoriów posiada zakład pogrzebowy. Duży wybór wcale nie musi utrudniać podjęcia decyzji, ponieważ zawsze można tutaj liczyć na profesjonalne wskazówki i doświadczenie pracowników firmy pogrzebowej. Kierując się tymi kryteriami można wybrać odpowiedni dom pogrzebowy w Katowicach, który zagwarantuje Państwu profesjonalną organizację pochówku, a tym samym godne pożegnanie bliskiej osoby. Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z firmą pogrzebową Sacrum. Nasze biura mieszczą się w Katowicach przy ulicy Markiefki 92 oraz Matejki 4. Oddajemy do Państwa dyspozycji także czynne całodobowo numery telefonów: 501 873 658 oraz 536 723 777.