W PRZYPADKU ZGONU

Gdy śmierć nastąpiła w domu.

  1. Pierwszym krokiem jest wezwanie lekarza z pogotowia lub z przychodni, który przyjdzie na miejsce i stwierdzi zgon, a następnie wypisze kartę zgonu lub kartę informacyjną.
  2. Jeszcze w trakcie wizyty lekarza mogą Państwo skontaktować się z biurem Zakładu Pogrzebowego Sacrum w Katowicach dzwoniąc pod całodobowe numery 501-873-658 lub 536-723-777. Na miejscu zjawią się pracownicy naszej firmy pogrzebowej w Katowicach, którzy przetransportują ciało do chłodni. Korzystamy z chłodni na cmentarzu w Katowicach Bogucicach lub dzielnicy Katowic – Janów.
  3. W przypadku, gdy otrzymali Państwo kartę informacyjną od lekarza należy udać się z nią do przychodni rejonowej. Tam lekarz prowadzący wystawi kartę zgonu. Na tej podstawie wyrobią Państwo w Urzędzie Stanu Cywilnego akty zgonu (USC wystawia 2 akty zgonu bezpłatnie, za każdy kolejny trzeba zapłacić 24 zł). Mogą Państwo zlecić to pracownikom naszego zakładu pogrzebowego w Katowicach – zajmiemy się tym bezpłatnie. Wystarczy tylko przyjść do jednego z naszych biur z kartą zgonu oraz dowodem osobistym zmarłej osoby.
  4. Z aktem zgonu zapraszamy do biur naszej firmy pogrzebowej w Katowicach, gdzie ustalimy wszystkie szczegóły dotyczące pochówku.

Gdy śmierć nastąpiła w szpitalu.

W takiej sytuacji najpierw trzeba odebrać kartę statystyczną, czyli kartę zgonu ze szpitala i z takim dokumentem udać się do jednego z biur naszego zakładu pogrzebowego w Katowicach.  Niektóre szpitale dysponują własnymi chłodniami, inne natomiast zlecają przewiezienie oraz przechowanie ciała zmarłej osoby firmom zewnętrznym na zasadach kontraktu.

Nie ponoszą Państwo żadnych kosztów z tytułu tej usługi, mają Państwo również możliwość wskazania dowolnej firmy pogrzebowej w Katowicach, która zajmie się transportem ciała zmarłego.

W każdej chwili mogą Państwo również skontaktować się z biurami Zakładu Pogrzebowego Sacrum w Katowicach i poprosić o przyjazd naszego pracownika. Pomoże on Państwu w załatwieniu wszystkich formalności w szpitalu.  


Gdy śmierć nastąpiła w hospicjum lub domu pomocy społecznej.

Wówczas należy powiadomić placówkę, w której przebywała zmarła osoba o chęci powierzenia naszej firmie pogrzebowej w Katowicach odebrania i przewiezienia jej ciała do chłodni.


Gdy śmierć nastąpił w niewyjaśnionych okolicznościach, w miejscu publicznym itp.

  1. Jeśli istnieje podejrzenie śmierci w wyniku samobójstwa, morderstwa bądź wypadku, to w pierwszej kolejności należy wezwać pogotowie ratunkowe. Po stwierdzeniu zgonu przez lekarza o fakcie tym zostanie powiadomiony prokurator. Ciało zmarłego musi zostać przewiezione do zakładu medycyny sądowej, gdzie przeprowadza się sekcję zwłok.
  2. Po sekcji zwłok zakład medycyny sądowej wystawia kartę zgonu. Po jej otrzymaniu udają się Państwo do właściwej Prokuratury Rejonowej w celu uzyskania zezwolenia na pochówek. Następnie muszą się Państwo zgłosić do Urzędu Stanu Cywilnego (właściwego ze względu na miejsce zgonu) w celu uzyskania aktów zgonu.


Jeśli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości związane z procedurami następującymi po śmierci bliskiej osoby, to zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z biurami Zakładu Pogrzebowego Sacrum w Katowicach. Nasi pracownicy służą Państwu rzetelną informacją i wsparciem w załatwieniu formalności.

Takiej pomocy udzielamy Państwu całkowicie bezpłatnie. Wystarczy tylko poprosić o przyjazd pracownika naszej firmy pogrzebowej w Katowicach, który ma bogate doświadczenie, wiedzę oraz charakteryzuje się empatycznym podejściem do cierpiących klientów. Oddajemy do Państwa dyspozycji całodobowe numery telefonów, zapraszamy również do osobistego odwiedzenia jednego z biur naszego zakładu pogrzebowego w Katowicach.


Pogrzeb świecki.

Uroczystość pogrzebowa jest ostatnim aktem pożegnania się z bliską osobą, która tak wiele dla nas znaczyła. Zawsze wywołuje to silne emocje, szczególnie wśród członków rodziny. W Polsce nadal najczęściej organizuje się pogrzeby w obrządku katolickim, jednak z roku na rok przybywa uroczystości świeckich. To naturalny wybór w sytuacji, gdy zmarła osoba nie była wierząca, nie praktykowała lub wyznawała zupełnie inny światopogląd.

Zaznaczmy przy tym, że pogrzeb świecki może i powinien mieć równie uroczystą formę, jak ten wyznaniowy. W Zakładzie Pogrzebowym Sacrum w Katowicach dokładamy wszelkich starań, aby tak właśnie było, mając bardzo duże doświadczenie w organizacji ceremonii o charakterze świeckim.

Nasza firma pogrzebowa w Katowicach organizuje pogrzeby świeckie na terenie całego kraju. Na stałe współpracujemy z doświadczonym, znanym na Śląsku Mistrzem Ceremonii Panem Michałem Goździkiem, który skrupulatnie pilnuje godnego przebiegu uroczystości.

Poza zapewnieniem obecności Mistrza Ceremonii oferujemy także kompleksową organizację świeckiej ceremonii pogrzebowej, dzięki czemu mogą nam Państwo powierzyć wszystkie obowiązki związane z przygotowaniami do uroczystości oraz mieć pewność, że zostanie ona przeprowadzona zgodnie z Państwa oczekiwaniami.