Jak zorganizować kremację w krematorium w Katowicach? Poradnik Sacrum

Obecnie już około połowa pogrzebów w naszym kraju jest poprzedzana aktem kremacji. Jeszcze kilkanaście lat temu na ten krok decydowało się stosunkowo niewiele osób, jednak wszystko zmieniło się wraz z oficjalnym zezwoleniem na kremowanie ciała udzielonym przez Kościół katolicki. Kremacja ma liczne zalety, które za chwilę opiszemy w naszym poradniku. Wyjaśnimy także, jak profesjonalnie przygotowuje się ciało zmarłej osoby przed przetransportowaniem go do krematorium w Katowicach oraz jak przebiega sama  uroczystość, która poprzedza właściwy pochówek prochów zmarłego.

Dlaczego warto rozważyć kremację?

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż coraz więcej osób wyraża wolę poddania się kremacji po swojej śmierci. Gdy rodzina ma taką informację, to powinna uszanować życzenie bliskiej osoby. Powody, dla których ludzie decydują się na kremację są bardzo różne. Najczęściej w grę wchodzi:

  • przywiązanie do ekologicznej idei (pochowanie prochów jest uznawane za korzystniejsze dla środowiska naturalnego),
  • przekonanie, że pochówek kremacyjny jest mniej obciążający psychicznie dla pogrążonej w żałobie rodziny (brak wystawienia ciała na widok publiczny w świątyni czy w domu pogrzebowym),
  • nieco niższy koszt organizacji pogrzebu (co akurat nie zawsze potwierdza się w praktyce),
  • względy estetyczne (wiele osób uważa, że pogrzeb kremacyjny jest – jakkolwiek dziwnie to nie zabrzmi – estetyczniejszy niż tradycyjny).
  • Brak miejsca w grobie rodzinnym na dołożenie kolejnej trumny z ciałem, w tym przypadku nie ma problemu aby w takim grobie znalazły się urny z prochami.

Bez względu na to, jakie powody zadecydowały o tym, że wybrali Państwo kremację, warto wiedzieć, jak przebiegają przygotowania do tego procesu oraz jak wygląda sam akt spopielenia ciała.

Kremacja ciała – na czym to polega w praktyce?

Na początek warto wspomnieć o tym, że ciało do krematorium dostarczają pracownicy wynajętego zakładu pogrzebowego. Wcześniej jest ono przygotowywane w dokładnie taki sam sposób, jak do pochówku tradycyjnego. Ciało jest myte, ubierane, przeprowadza się również inne zabiegi kosmetyczne zgodnie z wolą rodziny.

Następnie ciało jest układane w trumnie kremacyjnej, która nieco różni się od tej przeznaczonej do pochówku tradycyjnego. Przede wszystkim nie może ona zawierać żadnych elementów, które nie poddałyby się działaniu wysokiej temperatury – mamy tutaj na myśli chociażby elementy metalowe. Co ciekawe coraz więcej osób wybiera trumny ekologiczne, czyli wykonane z biodegradowalnego kartonu.

Po dostarczeniu ciała do krematorium w Katowicach rodzina ma czas, aby pożegnać się z bliską osobą. Następnie uczestnicy uroczystości przechodzą w miejsce, z którego mogą bezpiecznie i komfortowo obserwować proces kremacji – czy to w towarzystwie osoby duchownej, czy Mistrza Ceremonii.

Ponieważ spopielenie ciała w specjalnym piecu zajmuje około 3 godzin, to rodzina nie zostaje w krematorium do samego końca. Zwykle bliscy opuszczają budynek po tym, jak zamkną się drzwi do pieca kremacyjnego. Po zakończeniu procesu prochy są zbierane i umieszczane w urnie.

Warto również nadmienić, że spopielenie ciała może zostać poprzedzone uroczystością pożegnalną, zarówno o charakterze wyznaniowym, jak i świeckim. Decyduje się na to większość klientów, traktując ten moment, jako symboliczny etap poprzedzający właściwy pochówek.

Organizację kremacji najlepiej jest powierzyć firmie pogrzebowej

Choć z usług krematorium w Katowicach może skorzystać każdy, kto planuje powierzyć ciało zmarłego członka rodziny do kremacji, to z doświadczenia wiemy, że najkorzystniej jest zdać się tutaj na kompleksowe usługi pogrzebowe w Katowicach realizowane przez profesjonalne zakłady pogrzebowe.

W Sacrum mamy wieloletnie doświadczenie w organizowaniu kremacji, stale współpracując z katowickim krematorium, znając wszystkie procedury – to przede wszystkim przyspiesza proces poddania ciała kremacji, tym samym oszczędzając rodzinie stresu i umożliwiając jak najszybsze zorganizowanie właściwego pochówku.

Doświadczona firma pogrzebowa, jaką jest Sacrum, przejmie na siebie wszystkie obowiązki związane z kremacją. To nasi pracownicy dostarczą ciało zmarłego do krematorium w Katowicach (oczywiście w odpowiedniej trumnie wybranej przez rodzinę), zajmą się procedurami towarzyszącymi procesowi kremacji, a na koniec godnie przeniosą prochy do wybranej wcześniej urny, która zostanie przetransportowana do kościoła lub domu pogrzebowego (w zależności od tego, czy zdecydują się Państwo na pogrzeb świecki, czy  wyznaniowy).

Już teraz zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą usług pogrzebowych realizowanych przez firmę pogrzebową Sacrum w Katowicach. Jesteśmy jednym z najbardziej renomowanych zakładów w regionie, gwarantującym najwyższy poziom obsługi, a przy tym korzystne ceny.

Nasze biura mieszczą się w Katowicach – Bogucicach przy ulicy Markiefki 92 oraz w Katowicach – Centrum przy ulicy Matejki 4. Mogą Państwo również skorzystać z naszych całodobowych numerów telefonów 501-873-658 oraz 536-723-777, pod którymi zawsze czekają pracownicy gotowi udzielić Państwu wsparcia w nagłej sytuacji.