Od czego zacząć przygotowania do pogrzebu w Katowicach?

msza pogrzebowa

Zorganizowanie pogrzebu to bardzo przykry obowiązek spoczywający na barkach najbliższej rodziny zmarłej osoby. Jeśli nie mają Państwo w tym żadnego doświadczenia, to rozumiemy, że nie wiedzą Państwo, od czego właściwie należy zacząć. Dlatego Sacrum, renomowana firma pogrzebowa w Katowicach, przygotowała krótki poradnik, w którym po kolei omawiamy poszczególne etapy przygotowań do uroczystości pożegnalnej. Jesteśmy przekonani, że ułatwi to Państwu przejście przez ten trudny moment w życiu. 

Wybranie zakładu pogrzebowego

Jeśli spodziewają się Państwo odejścia bliskiej osoby w przewidywalnym czasie (np. z powodu ciężkiej choroby czy wypadku), to dobrym rozwiązaniem będzie rozejrzenie się za odpowiednim zakładem pogrzebowym w Katowicach. Dzięki temu nie podejmą Państwo tej ważnej decyzji pochopnie, pod wpływem silnych emocji, a także nie ulegną Państwo naciskom pracowników różnych firm pogrzebowych, którzy pojawią się na miejscu w chwili śmierci.

Wybierając zakład pogrzebowy w Katowicach, ale i w dowolnym innym mieście, radzimy kierować się kilkoma najważniejszymi kryteriami:

  • Renomą firmy pogrzebowej – na pewno warto wykorzystać do tego Internet, w którym z pewnością znajdą Państwo opinie na temat poszczególnych domów pogrzebowych działających na lokalnym rynku. Warto również podpytać rodzinę i znajomych o rekomendacje.
  • Doświadczeniem – im dłużej dany zakład pogrzebowy działa na rynku, tym większa jest szansa na to, że prezentuje on wysoki poziom profesjonalizmu. Doświadczenie przekłada się również na znajomość wszystkich procedur, co gwarantuje szybkie przeprowadzenie przygotowań do uroczystości pogrzebowej.
  • Obszernością oferty – jest to szczególnie ważne wtedy, gdy mają Państwo jakieś konkretne oczekiwania, ułożyli już Państwo wstępny plan uroczystości pogrzebowej i chcą mieć pewność, że wybrana firma będzie w stanie zrealizować wszystkie założenia na wysokim poziomie.
  • Prezencją – choć może się wydawać, że nie ma to aż takiego znaczenia, to w rzeczywistości sposób, w jaki prezentuje się dana firma pogrzebowa, może wiele powiedzieć o jej profesjonalizmie i jakości świadczonych usług. Warto sprawdzić, czy wstępnie wybrany zakład pogrzebowy posiada nowoczesną, atrakcyjną flotę pojazdów, czy jego pracownicy zawsze prezentują się godnie podczas uroczystości, czy firma dysponuje profesjonalną stroną internetową przekazującą podstawowe informacje o ofercie itd.

Powiadomienie firmy pogrzebowej o śmierci bliskiej osoby

W chwili śmierci bliskiej osoby należy możliwie jak najszybciej powiadomić o tym fakcie wybrany wcześniej zakład pogrzebowy. Jest to o tyle ważne, że pracownicy zakładu zaopiekują się ciałem zmarłego, przewożąc je do chłodni, gdzie zostanie ono poddane niezbędnym zabiegom przygotowawczym.

Spotkanie się z przedstawicielem firmy pogrzebowej

Przygotowania do pogrzebu bliskiej osoby zawsze zaczynamy od omówienia oczekiwań rodziny. Dlatego konieczne jest zorganizowanie krótkiego spotkania, podczas którego pracownik firmy zaprezentuje klientom dostępne możliwości, oczywiście zawsze tylko te, które mieszczą się w podanym budżecie.

Podczas spotkania rodzina powinna przekazać pracownikowi wszystkie swoje oczekiwania. Wykwalifikowany specjalista zasugeruje również klientom wybór odpowiednich opcji, między innymi w zakresie funeraliów, kwiatów czy samego przebiegu uroczystości pogrzebowej.

Przekazanie niezbędnych dokumentów

Podczas spotkania z pracownikiem firmy pogrzebowej rodzina przekazuje upoważnienie do zorganizowania pogrzebu w Katowicach oraz wszelkie inne dokumenty, które mogą być potrzebne do załatwienia różnego rodzaju formalności.

Na tym etapie możliwe jest również scedowanie na zakład pogrzebowy prawa do pobrania zasiłku pogrzebowego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W takiej sytuacji kwota za organizację pogrzebu jest automatycznie obniżana o wartość zasiłku, co stanowi duże wsparcie finansowe dla rodziny (zasiłek jest wypłacany w ciągu 30 dni od złożenia wniosku, co można zrobić dopiero po uroczystości pogrzebowej, a to duży problem dla osób znajdujących się w gorszej sytuacji finansowej).

Powiadomienie rodziny i znajomych

To końcowy etap przygotowań do uroczystości pogrzebowej. Najbliższą rodzinę powinno się powiadomić osobiście, na przykład przez telefon. W przypadku dalszej rodziny i znajomych można poprzestać na opublikowaniu nekrologów – w tym także może Państwa odciążyć zakład pogrzebowy Sacrum.

Sacrum świadczy profesjonalne usługi pogrzebowe w Katowicach, regionie oraz w całej Polsce. Jesteśmy jedną z najlepiej ocenianych firm, cieszącą się dużym zaufaniem klientów i gwarantującą Państwu bardzo wysoki poziom obsługi, również przy ograniczonym budżecie.

Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z biurami naszego domu pogrzebowego w Katowicach, które mieszczą się przy ulicy Markiefki 92 oraz Matejki 4. Oddajemy do Państwa dyspozycji dwa całodobowe numery telefonów 501-873-658 oraz 536-723-777, pod którymi przyjmujemy zgłoszenia, a nasi pracownicy udzielą Państwu niezbędnego wsparcia w tych trudnych chwilach.