Organizacja pogrzebu w Katowicach – jak to wygląda w praktyce?

organizacja-pogrzebu-w-katowicach

Pogrzeb w Katowicach czy w dowolnym innym mieście jest bardzo trudnym przeżyciem dla rodziny żegnającej bliską osobę. Tym bardziej wskazane jest, aby oszczędzić sobie przykrych i czasochłonnych obowiązków związanych z organizacją pochówku. Najlepszym sposobem jest zatrudnienie firmy pogrzebowej, która przejmie na siebie wszystkie sprawy bezpośrednio oraz pośrednio dotyczące uroczystości pożegnalnej, niezależnie od tego, czy mówimy tutaj o pogrzebie świeckim czy wyznaniowym, kremacyjnym czy tradycyjnym. Jak w praktyce wygląda organizacja pogrzebu? Najważniejsze etapy omawiamy w naszym artykule.

Etap I: wybranie firmy pogrzebowej

Profesjonalny zakład pogrzebowy ma za zadanie nie tylko zająć się przygotowaniami do pochówku, ale też udzielić wsparcia psychicznego swoim klientom. Stąd tak ważne jest, aby postawić na sprawdzoną firmę, która ma ugruntowaną pozycję na lokalnym rynku, zajmuje się organizacją pogrzebów od wielu lat i cieszy się dobrą opinią wśród dotychczasowych klientów.

Nie warto się spieszyć z podjęciem decyzji o wyborze konkretnego zakładu pogrzebowego w Katowicach. Pamiętajmy, że nie mamy obowiązku powierzania organizacji pochówku firmie, której pracownicy zjawią się jako pierwsi na miejscu śmierci bliskiej osoby (np. w domu). Obowiązuje tutaj pełna dowolność i jeśli bliscy wcześniej mieli już wybrany zakład pogrzebowy, to powinni go zaalarmować o dowolnej porze, nawet w środku nocy (firmy pogrzebowe mają całodobowe numery, pod którymi zawsze czuwa pracownik).

W Katowicach i regionie szczególnie dobrą opinią cieszy się firma pogrzebowa Sacrum. Mamy wieloletnie doświadczenie w kompleksowej organizacji pochówków oraz oferujemy najszerszy wybór usług – nie tylko stricte związanych z samą uroczystością pożegnalną, ale też m.in. transportowych. Mogą nam Państwo zaufać i mieć pewność, że pogrzeb bliskiej osoby zostanie przez nas zorganizowany w sposób perfekcyjny, zgodnie z Państwa oczekiwaniami.

Etap II: omówienie szczegółów pogrzebu

Obecnie mamy do wyboru tak szeroki wachlarz usług pogrzebowych, że można liczyć na to, iż wybrana firma spełni praktycznie każde życzenie swoich klientów. Oczywiście należy tutaj podkreślić, że uroczystość pogrzebowa musi być godna, a jej przebieg nie może urazić niczyich uczuć.

Na tym etapie organizacji pogrzebu klienci spotykają się z pracownikiem wybranego zakładu pogrzebowego i przekazują mu swoje oczekiwania. Jeśli nie potrafią zebrać myśli i sami nie wiedzą, jak ma wyglądać uroczystość (takie sytuacje się zdarzają, zwłaszcza wtedy, gdy śmierć bliskiej osoby nastąpiła nagle), wówczas pracownik z empatią i profesjonalizmem podpowiada klientom, jakie rozwiązania mogą się sprawdzić podczas konkretnej uroczystości.

Jeśli nie stać Państwa na wybranie dowolnych usług pogrzebowych, to radzimy nie krygować się z poinformowaniem pracownika zakładu o wysokości dostępnego budżetu. Jeśli jest on mocno ograniczony, wówczas pracownik zaproponuje takie usługi, które z jednej strony zagwarantują godne pożegnanie bliskiej osoby, a z drugiej nie będą nadmiernie obciążać rodziny finansowo.

W tym miejscu warto również podkreślić, że w Polsce wypłacany jest zasiłek pogrzebowy (zajmuje się tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych). W 2021 roku wynosi on dokładnie 4000 złotych. Zasiłek pogrzebowy przysługuje każdej osobie, która udokumentuje poniesione wydatki na organizację pochówku. Problem polega na tym, że zostanie on wypłacony już po uroczystości pogrzebowej (ZUS ma na to 30 dni od momentu złożenia wniosku).

Dlatego w firmie pogrzebowej Sacrum zaoferowaliśmy naszym klientom wypłatę zasiłku pogrzebowego do ręki. Dzięki temu od razu odczuwają Państwo dużą ulgę finansową i nie muszą już osobiście kłopotać się formalnościami związanymi z uzyskaniem zasiłku z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Etap III: uroczystość pogrzebowa

W dniu pogrzebu ujawnią się wszystkie zalety skorzystania z opieki zakładu pogrzebowego. Bliscy i zaproszeni goście mogą się w pełni skupić na przeżywaniu żałoby i żegnaniu zmarłej osoby, mając pewność, że wszystkie elementy uroczystości zostały zaplanowane w sposób perfekcyjny i czuwają nad nimi profesjonaliści. Pracownicy firmy pogrzebowej odpowiadają m.in. za wniesienie trumny/urny do świątyni lub do wynajętego domu pogrzebowego w Katowicach (w przypadku uroczystości świeckiej), a także za złożenie ciała/prochów w grobie.

Jeśli więc zależy Państwu na tym, aby organizacja pogrzebu w Katowicach przebiegła bez najmniejszych problemów, zgodnie z Państwa wyobrażeniami, to już teraz zapraszamy do skorzystania ze wsparcia firmy pogrzebowej Sacrum.

Nasze biura mieszczą się w Katowicach-Bogucicach przy ulicy Leopolda Markiefki 92 oraz w centrum Katowic przy ulicy Matejki 4. Oddajemy do Państwa dyspozycji dwa całodobowe numery telefonów, które znajdą Państwo u dołu strony oraz w zakładce kontaktowej.