Pogrzeb w Katowicach – jak go godnie zorganizować?

Organizacja pogrzebu jest jednym z najbardziej przykrych obowiązków w życiu. Zwykle spada to na barki najbliższej rodziny, która żegna zmarłego tatę, mamę, brata, żonę, męża etc. W takich chwilach bardzo trudno jest zebrać myśli i skupić się na poszczególnych etapach uroczystości pogrzebowej, co jest zupełnie zrozumiałe. Jak zatem zorganizować pogrzeb w sposób godny, mało uciążliwy dla pogrążonej w żałobie rodziny, a jednocześnie z gwarancją, że uroczystość przebiegnie dokładnie tak, jak to sobie zaplanowaliśmy (lub według oczekiwań wyrażonych przez zmarłą osobę jeszcze przed śmiercią)? Zapraszamy do lektury poradnika firmy pogrzebowej Sacrum z Katowic.

Najważniejsze jest znalezienie odpowiedniej firmy pogrzebowej

Chcąc mieć pewność, że uroczystość pogrzebowa zostanie zorganizowana w sposób perfekcyjny, warto od razu rozejrzeć się za godną zaufania firmą pogrzebową. Jak znaleźć taką w Katowicach? To wyjaśnialiśmy w osobnym poradniku. Teraz krótko przypomnijmy, że najważniejszymi kryteriami wyboru są:
  • doświadczenie,
  • obszerność oferty,
  • przejrzystość wyceny,
  • szeroki wybór funeraliów.
Mając oparcie w postaci doświadczonej i profesjonalnej firmy pogrzebowej można całkowicie zdać się na jej pracowników i powierzyć im wszystkie czynności związane z organizacją pogrzebu w Katowicach. To daje ogromny komfort, oszczędza mnóstwo czasu oraz pozwala w pełni skupić się na przeżywaniu żałoby oraz osobistych przygotowaniach do pożegnania bliskiej osoby.

Warto spisać sobie wszystkie oczekiwania

Oczywiście firma pogrzebowa nie działa według własnych domysłów. Potrzebuje ona możliwie jak najbardziej szczegółowych wytycznych od klientów. W tym celu zawsze organizuje się spotkanie, podczas którego pracownik zakładu pogrzebowego spisuje wszystkie oczekiwania rodziny zmarłego dotyczące organizowanej uroczystości. Z doświadczenia wiemy, że w silnych emocjach bardzo często klienci zapominają przekazać istotne dla nich informacje. Dlatego nie ma potrzeby się spieszyć. Radzimy, aby jeszcze przed spotkaniem z pracownikiem zakładu pogrzebowego spisać sobie na kartce wszystko to, czego oczekujemy po uroczystości pogrzebowej. Warto przy tym pamiętać, że profesjonalna firma organizująca pogrzeby w Katowicach powinna odciążyć klientów we wszystkich obowiązkach związanych z pochówkiem oraz spełnić nawet z pozoru wygórowane prośby. Zwracamy natomiast uwagę, że firma pogrzebowa musi postępować zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami. Jeśli więc jakakolwiek prośba klientów jest sprzeczna z prawem, wówczas pracownik wprost informuje, że nie będzie to możliwe.

Trudny etap, czyli wybór funeraliów

Funeralia są nieodłącznym elementem każdego pogrzebu w Katowicach. Zaliczamy do nich przede wszystkim trumnę lub urnę oraz wszelkie drobniejsze akcesoria, jak tabliczki, krzyże, dewocjonalia, ubranie pogrzebowe dla zmarłego itd. Wybór funeraliów jest tak duży, że bardzo trudno jest podjąć decyzję, a już szczególnie w tak ciężkiej emocjonalnie chwili. Tutaj pomocą zawsze służą Państwu pracownicy firmy pogrzebowej Sacrum, którzy mają nie tylko duże doświadczenie, ale także wiedzę umożliwiającą dobranie właściwych funeraliów pod kątem potrzeb estetycznych klientów czy charakteru uroczystości pogrzebowej. Ich pomoc jest nieoceniona w tej trudnej chwili.

Załatwienie spraw formalnych

Nie możemy zapominać, że elementem organizacji pogrzebu w Katowicach jest również zadbanie o wszelkie kwestie urzędowe, w tym uzyskanie aktu zgonu. Pogrążeni w żałobie bliscy nie zawsze mają do tego głowę, a ponadto nie znają obowiązujących w Polsce procedur. Tutaj także mogą Państwo liczyć na profesjonalną pomoc pracowników naszej firmy pogrzebowej, którzy za państwa pełnomocnictwem mogą odebrać kartę zgonu ze szpitala, wyrobić odpisy aktów zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego, wystąpić o zasiłek pogrzebowy z ZUS, KRUS, WBE czy MSWiA oraz wstępnie ustalić termin pochówku na cmentarzu.

Powiadomienie dalszej rodziny, przyjaciół, kolegów z pracy

W Polsce zwyczajowo informuje się o śmierci bliskiej osoby za pomocą nekrologu tzw. klepsydry, choć w przypadku członków rodziny oraz przyjaciół wskazane jest powiadomienie ich o tym bezpośrednio – na przykład telefonicznie. Jest również możliwość zamówienia nekrologu internetowego lub nekrologu w gazecie.

Co ze Stypą ?

To kwestia indywidualna. Nie ma obowiązku organizowania konsolacji, natomiast jeśli chcą Państwo zaprosić najbliższą rodzinę na tradycyjny poczęstunek (a na przeszkodzie nie stają obostrzenia związane z pandemią), to również możemy Państwu pomóc w np. zarezerwowaniu terminu w restauracji oraz zapewnieniu transportu dla gości. W zorganizowaniu godnego pogrzebu w Katowicach wyręczy Państwa firma pogrzebowa Sacrum. Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu naszymi biurami, które mieszczą się w Katowicach przy ulicy Markiefki 92 oraz Matejki 4. Do Państwa dyspozycji są również czynne całodobowo numery telefonów: 501 873 658 oraz 536 723 777.