Procedura pogrzebowa – poradnik krok po kroku

Śmierć bliskiej osoby jest jednym z najtrudniejszych momentów w życiu każdego człowieka. Wiąże się z przeżywaniem bardzo silnych emocji, takich jak smutek, lęk i zagubienie. W takim stanie bardzo ciężko jest się skupić na załatwianiu formalności związanych z pochówkiem.

Aby chociaż w minimalnym stopniu pomóc Państwu w tym czasie, stworzyliśmy krótki poradnik, jak zorganizować pogrzeb krok po kroku.

procedura pogrzebowa krok po kroku

Nasza firma udziela wsparcia na każdym etapie przygotowań do ceremonii. Doradzamy, odpowiadamy na pytania oraz, o ile to możliwe, wyręczamy w dopełnieniu koniecznych formalności. Świadczymy kompleksowe usługi związane z pochówkiem. Cieszymy się bardzo dobrą opinią oraz mamy wieloletnie doświadczenie.

Przygotowanie do pogrzebu

Pierwszym krokiem po stwierdzeniu przez lekarza zgonu i otrzymaniu karty zgonu jest zgłoszenie zgonu do urzędu stanu cywilnego.Jest to oficjalny dokument, który jest wypełniany przez lekarza lub inną osobę upoważnioną do stwierdzenia zgonu. Karta zawiera informacje o zmarłej osobie, takie jak:

  • imię i nazwisko,
  • data i miejsce urodzenia,
  • miejsce zamieszkania,
  • stan cywilny,
  • przyczyna zgonu.


Bez karty zgłoszenia zgonu nie jest możliwe przeprowadzenie pochówku lub kremacji zmarłej osoby. Karta przekazywana jest do urzędu stanu cywilnego, który rejestruje zgon i wydaje stosowne dokumenty, takie jak akt zgonu. Przygotowanie do pogrzebu zaczyna się od dopełnienia formalności, Firma Sacrum wyręcza swoich klientów od nadmiaru formalności urzędowych, więc po otrzymaniu karty zgonu możecie Państwo zgłosić się bezpośrednio do naszego biura, a my zajmiemy się zarejestrowaniem zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Pogrzeb krok po kroku

Kiedy otrzymają Państwo akt zgonu, można zająć się przygotowaniem pogrzebu. W tym celu najwygodniej jest skorzystać z usług zakładu pogrzebowego, który kompleksowo zajmie się organizacją ceremonii. Warto wziąć pod uwagę doświadczenie i renomę firmy, a także zakres świadczonych przez nią usług. Pracownicy zakładu pojadą w wyznaczone miejsce w celu odebrania ciała i przetransportowania go do chłodni. Tam będzie oczekiwać na dalsze procedury pogrzebowe, w tym na kosmetykę pośmiertną, ubranie i wreszcie na samą uroczystość pogrzebową. Jest to również czas, w którym ustalone zostaną wszystkie szczegóły związane z pochówkiem, między innymi oprawa muzyczna, materiał z jakiego wykonana będzie trumna i inne.
Zakład pogrzebowy SACRUM Katowice

Przygotowanie ceremonii

Kolejnym etapem jest wybór trumny lub urny, rodzaju pogrzebu (tradycyjny lub kremacyjny), charakteru uroczystości (pogrzeb wyznaniowy lub świecki), miejsca pochówku, kwiatów oraz całej oprawy pogrzebu. Doradca firmy pogrzebowej pomoże Państwu w podjęciu tych trudnych decyzji, mając na uwadze przede wszystkim oczekiwania oraz dostępny budżet.

 

Zakład pogrzebowy wspiera także w zakresie załatwiania spraw urzędowych. Firma Sacrum oferuje ponadto możliwość wynajęcia samochodu wraz z kierowcą. To bardzo wygodne rozwiązanie z punktu widzenia osób starszych lub tych, którzy nie mają własnego środka transportu.

Procedura pogrzebowa - kolejne kroki

W dniu pogrzebu ciało zmarłej osoby jest przewożone do kościoła lub miejsca ceremonii. W większości przypadków odprawiana jest msza, po której następuje transport na cmentarz. Ciało umieszczane jest w grobie lub jest kremowane. Rodzina i bliscy najczęściej uczestniczą w tym procesie. Po zakończeniu ceremonii wszyscy spotykają się w restauracji lub w domu, by składać kondolencje i dzielić się wspomnieniami o zmarłej osobie.

 

Przygotowanie do pogrzebu składa się z wielu etapów, jeśli jednak wybiorą Państwo odpowiedni zakład pogrzebowy, większość obowiązków przejmie firma, która zajmie się pochówkiem. Jeśli mieszkają Państwo w Katowicach, zapraszamy do skontaktowania się z nami.

Płatność za usługę pogrzebową

Po ustaleniu szczegółów pogrzebu i zakresu prac, jakie wykona zakład pogrzebowy, otrzymają Państwo szczegółowy kosztorys. W firmie Sacrum umożliwiamy częściowe rozliczenie usługi zasiłkiem pogrzebowym z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wystarczy, że przekażą nam Państwo prawo do pobrania zasiłku (jest to w pełni zgodne z obowiązującymi przepisami), a nasze wynagrodzenie zostanie od razu obniżone o stosowną kwotę. To bardzo korzystne rozwiązanie w sytuacji, gdy nie dysponują Państwo środkami umożliwiającymi pełne pokrycie kosztów organizacji pogrzebu.

Ostatnie pożegnanie

Procedura pogrzebowa na pierwszy rzut oka jest skomplikowana i czasochłonna, ale z pomocą zakładu pogrzebowego i bliskich można przeprowadzić ceremonię, która upamiętni zmarłego i pozwoli bliskim na pożegnanie.

 

Wybierając firmę, z którą podejmą Państwo współpracę, najlepiej kierować się opiniami najbliższych oraz zakresem usług, jakie oferuje zakład. Przede wszystkim ważne jest to, żeby przekazać jak najwięcej obowiązków, by w tym trudnym czasie żałoby nie zaprzątać sobie głowy dodatkowymi problemami. Dom pogrzebowy Sacrum to odpowiednie miejsce. Kompleksowo zajmiemy się organizacją pochówku. Nasi pracownicy są empatyczni, pomocni i wyrozumiali. Jeśli mają Państwo jakieś pytania, zachęcamy do kontaktu.