Śmierć w domu — jak postępować?

Gdy znajdziemy się w sytuacji, w której nasz bliski umiera w domu, konieczny jest przede wszystkim spokój i opanowanie. Jest to bardzo trudny moment, nawet jeśli osoba z rodziny chorowała i byliśmy przygotowani na taki rozwój wydarzeń. Pojawia się wiele pytań – jakie działania podjąć? Od czego zacząć? Odpowiemy na nie i przedstawimy całą procedurę krok po kroku. Śmierć w domu – jak postępować? Zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Śmierć w domu — co robić?

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest wezwanie pomocy medycznej. Nawet jeśli sami stwierdzimy zgon bliskiej osoby, należy zadzwonić po lekarza, by to potwierdził i wystawił dokument konieczny do przeprowadzenia kolejnych kroków procedury pogrzebowej. Najprościej zadzwonić pod numer 112 i poinformować operatora o tym, że nasz bliski nie żyje. Wówczas przyjedzie osoba, która ma uprawnienia do wystawienia karty zgonu. Można również wezwać lekarza podstawowej opieki medycznej, u którego leczył się zmarły. Śmierć w domu to duży stres dla bliskich, dlatego warto zachować zimną krew i nie wpadać w panikę, by nie komplikować sytuacji. Jeśli jest taka możliwość, najlepiej poprosić o wsparcie rodzinę lub przyjaciół, by nie zostawać samemu w tej trudnej chwili.

Śmierć w domu — procedury

Jeśli mamy już kartę zgonu lub kartę informacyjną, należy skontaktować się z zakładem pogrzebowym, który odbierze ciało zmarłej osoby. Karetka i pomoc medyczna nie przewożą zwłok do chłodni. Kolejnym krokiem, który trzeba wykonać, jest udanie się do urzędu stanu cywilnego w celu odebrania aktu zgonu lub zlecić wyrobienie aktu zgonu wybranej firmie pogrzebowej. Jest to podstawowy dokument potrzebny do dopełnienia wszelkich formalności związanych z pogrzebem i sprawami spadkowymi. Do urzędu nie trzeba się umawiać. Dokument jest wydawany od ręki bez konieczności uiszczania dodatkowych opłat. Do wystawienia aktu potrzebna będzie karta zgonu oraz dowód osobisty zmarłej osoby, który na miejscu zostanie unieważniony poprzez przecięcie.

Kartę zgonu zabiera urzędnik i przekazuje ją do GUS-u w celach statystycznych. Najlepiej wykonać dla siebie kopię przed udaniem się do urzędu. Na tym etapie śmierć w domu nie różni się na przykład od tej w szpitalu. Ten krok jest konieczny do odbycia procedury pogrzebowej.

Wizyta w zakładzie pogrzebowym

Mając potrzebne dokumenty, można udać się do zakładu pogrzebowego, by ustalić szczegóły pochówku. Ważne jest to, by wybrać miejsce, które cieszy się dobrą opinią i w którym pracują empatyczni i wyrozumiali ludzie. To istotne, ponieważ to właśnie tutaj decydujemy o tym, jak ma wyglądać ostatnie pożegnanie najbliższych nam osób. Wybieramy rodzaj pochówku, kwiaty, trumnę lub urnę oraz ustalamy plan całej ceremonii. Zakład pogrzebowy może również zająć się formalnościami związanymi z zasiłkiem pogrzebowym, dzięki czemu rodzina zmarłego nie musi ubiegać się o wypłatę świadczenia w ZUS lub KRUS.

Ważnym aspektem przy wyborze domu pogrzebowego jest to, czy działa on całodobowo. Jest to szczególnie ważne, gdy zgon nastąpił w godzinach nocnych lub w dni świąteczne. Sacrum działa 24h/dobę siedem dni w tygodniu. Do Państwa dyspozycji mamy całodobowe numery telefonów: +48 501 873 658 i +48 536 723 777. Nasi pracownicy pomogą i udzielą wsparcia w tych najtrudniejszych chwilach. 

 

Śmierć w domu — jak postępować

Śmierć bliskiej osoby w domu

Kiedy znajdą się Państwo w sytuacji, w której nastąpiła śmierć w domu, podpowiadamy, co robić. Ten krótki poradnik opisuje poszczególne kroki, przez które trzeba przejść, począwszy od wezwania pomocy medycznej, poprzez wystawienie karty zgonu, aż po wybór zakładu pogrzebowego. 

Wiemy, jak bardzo obciążający i stresujący jest proces organizacji ostatniego pożegnania członka rodziny. Jesteśmy do Państwa dyspozycji przez całą dobę i służymy fachową wiedzą i wsparciem w tych trudnych chwilach. Nasze biura znajdują się w Katowicach przy ul. Leopolda Markiefki 92 oraz przy ul. Matejki 4. Zachęcamy do odwiedzenia nas lub do kontaktowania się drogą telefoniczną.