W co ubrać zmarłego? Firma pogrzebowa Sacrum radzi

msza pogrzebowa krok po kroki

Organizacja pogrzebu jest bardzo przykrym obowiązkiem, który w dzisiejszych czasach najczęściej ceduje się na profesjonalną firmę pogrzebową. Pozwala to zaoszczędzić mnóstwo czasu i móc w pełni skupić się na przeżywaniu żałoby. Są jednak takie elementy związane z przygotowaniami do uroczystości pożegnalnej, w które musi się zaangażować rodzina zmarłej osoby. Dobrym przykładem będzie tutaj kwestia ubioru. Nie ma żadnych sztywnych wytycznych w tym zakresie, jednak dobrze jest pamiętać o kilku standardowych zasadach. W co ubrać zmarłego? Zapraszamy do lektury naszego poradnika. 

Ubranie dla zmarłego – jakie wybrać?

Profesjonalne usługi pogrzebowe pozwalają niemal w pełni odciążyć cierpiącą rodzinę w smutnych obowiązkach związanych z przygotowaniami do uroczystości pożegnalnej. Najczęściej jednak bliscy zmarłego zaznaczają, że sami wybiorą i dostarczą ubranie pogrzebowe. Jest to zupełnie zrozumiałe w sytuacji, gdy śmierć nikogo nie zaskoczyła.

Jeśli np. zmarła osoba była już w podeszłym wieku, od dawna ciężko chorowała i wszyscy spodziewali się jej odejścia, to rodzina na pewno przygotowała wcześniej stosowny strój pogrzebowy. Może to być np. ciemny garnitur, garsonka, spódnica połączona z bluzką i żakietem – opcji jest sporo. Ważne, aby zadbać o godny charakter garderoby zmarłej osoby.

W polskiej tradycji przyjęło się, że ubrania pogrzebowe muszą być w ciemnych kolorach, najlepiej w czarnej tonacji. Jest to najbezpieczniejszy wybór, który na pewno nikogo nie urazi i zagwarantuje, że zmarła osoba będzie się prezentować elegancko oraz adekwatnie do powagi pogrzebu. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy planujemy wystawić ciało w trumnie na widok publiczny – czy to w wynajętym wcześniej domu pogrzebowym w Katowicach, czy po prostu w świątyni.

Natomiast zawsze zaznaczamy, że osoba zmarła powinna być ubrana w zgodzie ze samą sobą. Co mamy na myśli ? Jeżeli zmarły nie lubił ciemnych kolorów, nie nosił krawata czy nie ubierał koszul, nie ma konieczności aby na ostatnią drogę ubierać zmarłego w rzeczy w które sam nigdy by się ubrał.

Gdy mamy już wybrane ubrania dla zmarłego

Jeśli rodzina zadeklarowała, że sama zajmie się kwestią zorganizowania ubrania pogrzebowego dla zmarłej osoby, to pracownik wynajętej firmy pogrzebowej w Katowicach czy w dowolnym innym mieście przekaże informację o ostatecznym terminie dostarczenia odzieży do zakładu.

Pamiętajmy, że ubranie ciała jest jednym z ostatnich etapów jego przygotowania. Profesjonaliści zawsze najpierw dokładnie myją ciało, zabezpieczają oraz – jeśli zostało to ustalone z rodziną – maskują ewentualne ślady pośmiertne czy powypadkowe. Muszą więc otrzymać ubrania z odpowiednim wyprzedzeniem.

Pamiętajmy również, że godne ubranie zmarłej osoby dotyczy także pogrzebów kremacyjnych. Wiele osób sądzi, że skoro ciało ma zostać spopielone, to nie ma sensu zakładać na nie eleganckiego garnituru czy garsonki. W rzeczywistości wygląda to inaczej. Przed aktem kremacji najbliższa rodzina ma możliwość pożegnania się z ciałem zmarłego, dlatego warto zadbać o to, aby prezentowało się ono godnie.

Warto także wyjaśnić dość często pojawiającą się wątpliwość. Co z pogrzebem świeckim? Czy decydując się na taką uroczystość również trzeba dostarczyć odpowiednie ubrania dla zmarłego? Odpowiedź brzmi: tak. Pogrzeb świecki w polskiej kulturze jest uroczystością odpowiedniej rangi, poważną, którą od pogrzebu wyznaniowego odróżnia w zasadzie tylko brak elementów religijnych.