Transport zwłok – co trzeba o tym wiedzieć?

Transport zwłok to jedna z usług pogrzebowych realizowanych przez firmę Sacrum. Wykonujemy ją na zlecenie klientów lub odpowiednich służb. Jest to usługa specjalistyczna, wymagająca nie tylko dużego doświadczenia, ale również dysponowania odpowiednim zapleczem (samochód i akcesoria do przewozu ciała). Co trzeba wiedzieć o transporcie zwłok? Jakie obowiązują tutaj procedury? Przygotowaliśmy dla Państwa zbiór najważniejszych informacji.

Transport krajowy

Transport zwłok to usługa, którą najczęściej realizuje się w celu przewiezienia ciała zmarłej osoby z innej miejscowości do tej, w której ma zostać zorganizowany pochówek. Takich sytuacji jest coraz więcej, co wynika z powszechnej migracji zarobkowej. Wiele osób wyprowadza się z rodzinnych stron do innego miasta, by podjąć pracę czy kontynuować naukę. W momencie śmierci bliscy mogą jednak chcieć, aby zmarły spoczął na cmentarzu w rodzinnej miejscowości. Trzeba natomiast pamiętać o tym, że transport zwłok jest obwarowany konkretnymi przepisami. O ich dopilnowanie zadba wynajęty zakład pogrzebowy. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie z punktu widzenia rodziny, dlatego zachęcamy do zlecenia tej usługi naszej firmie pogrzebowej. Najważniejsze przepisy dotyczące transportu krajowego zwłok wymieniamy poniżej:
  • W przypadku transportu zwłok samolotem, koleją lub innym transportem niż drogowy, zezwolenie jest wymagane każdorazowo (bez względu na odległość).
  • Transport zwłok musi odbywać się specjalnym środkiem transportu jakim jest karawan pogrzebowy.
  • W przypadku transportu urny z prochami przepisy nie określają precyzyjnie środka transportu, ma to być jedynie godny środek transportu.
  • Mniej restrykcyjne przepisy odnoszą się do transportu prochów w urnie (można je przewieźć dowolnym środkiem lokomocji).
Każda profesjonalna firma pogrzebowa świadcząca usługę transportu zwłok doskonale orientuje się w tych przepisach. Warto przy tym zauważyć, że nie wszystkie zakłady pogrzebowe oferują swoim klientom możliwość przewiezienia ciała zmarłej osoby na znaczne odległości. Wynika to z tego, że do świadczenia takiej usługi konieczne jest posiadanie odpowiedniego samochodu, specjalnej trumny oraz przeszkolonych pracowników, co oczywiście pociąga za sobą spore koszty. Jeśli chcą Państwo zorganizować pogrzeb w Katowicach lub regionie, natomiast ciało bliskiej Państwu osoby znajduje się w innej, znacznie oddalonej miejscowości, to firma Sacrum zajmie się całą procedurą transportu zwłok. Posiadamy zarówno odpowiednie zaplecze, jak i niezbędne doświadczenie. Wyręczymy Państwa we wszystkich formalnościach, jak również kompleksowo zorganizujemy uroczystość pogrzebową – zarówno wyznaniową, jak i świecką.

Transport międzynarodowy

Międzynarodowy transport zwłok także wiąże się z szeregiem obwarowań prawnych. Najważniejszym wymogiem jest uzyskanie zezwolenia, które wydaje starosta powiatu (lub prezydent miasta na prawach powiatu), na terenie którego ma zostać pochowana zmarła osoba. Na takie zezwolenie zwykle czeka się do trzech dni roboczych (starosta w tym czasie zasięgnie opinii powiatowego inspektora sanitarnego). Do wniosku o zezwolenie na międzynarodowy transport zwłok należy dołączyć dokument potwierdzający zgon, który musi być przetłumaczony na język polski. Jeśli w dokumencie nie wskazano przyczyny zgonu, wówczas wymagane jest przedstawienie zaświadczenia, że śmierć nie nastąpiła wskutek choroby zakaźnej. Ponadto do zorganizowania transportu międzynarodowego potrzebne jest zaświadczenie od polskiego konsula działającego w kraju, w którym nastąpił zgon i aktualnie znajduje się w nim ciało zmarłego. Takie zaświadczenie jest wydawane po przedstawieniu dokumentu od starosty/prezydenta miasta na prawach powiatu. Tutaj także wszystkie formalności związane z organizacją transportu zwłok warto scedować na doświadczony zakład pogrzebowy, który oferuje usługę przewozu ciała z zagranicy.

Zapraszamy do skorzystania z usługi firmy Sacrum

Sacrum to renomowana firma pogrzebowa w Katowicach, która oferuje Państwu kompleksowe usługi związane z organizacją pochówku. Jako jedna z nielicznych firm w regionie świadczymy transport zwłok zarówno na terytorium Polski, jak i za granicą. Jako profesjonalny dom pogrzebowy w Katowicach gwarantujemy Państwu najwyższą jakość świadczonych usług. Służymy pomocą w trudnych sytuacjach, do których niewątpliwie można zaliczyć konieczność przetransportowania ciała zmarłej osoby np. z drugiego końca Polski czy tym bardziej z innego kraju. Pracownicy naszego zakładu pogrzebowego w Katowicach są do Państwa dyspozycji. Zachęcamy do kontaktu z naszymi biurami, które mieszczą się w Katowicach – Bogucicach przy ulicy Markiefki 92 oraz w Katowicach – Centrum przy ulicy Matejki 4. Mogą Państwo również skorzystać z naszych całodobowych numerów telefonów: 501 873 658 oraz 536 723 77.