Krematorium Śląsk. Zalety i najważniejsze cechy pogrzebu urnowego

W Polsce z roku na rok rośnie liczba organizowanych pogrzebów urnowych, nazywanych również kremacyjnymi. Szacuje się, że obecnie już co drugi pochówek jest poprzedzony spopieleniem ciała. Jeśli także Państwo rozglądają się za krematorium na Śląsku, to najkorzystniej i najwygodniej będzie powierzyć kompleksową organizację pogrzebu urnowego naszej firmie.

Sacrum to jeden z najbardziej renomowanych zakładów pogrzebowych w Katowicach. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym omawiamy najważniejsze aspekty związane z kremacją i przebiegiem uroczystości pogrzebowej.

Coraz więcej kremacji na Śląsku

O ile jeszcze kilkadziesiąt lat temu pogrzeby urnowe stanowiły margines pochówków organizowanych w naszym kraju, to dziś sytuacja wygląda zgoła inaczej. Duży wpływ na popularyzację takich pogrzebów miało niewątpliwie zajęcie jasnego stanowiska przez Kościół katolicki, który dopuścił taką formę pochówku. To sprawiło, że szczególnie osoby głęboko wierzące przekonały się do kremacji, a przynajmniej przestały przeciwko niej protestować i domagać się od bliskich zorganizowania pogrzebu z tradycyjnym złożeniem ciała w trumnie do grobu ziemnego.

Rosnąca popularność kremacji ma związek również z tym, że w całej Polsce obserwujemy problem z dostępnością miejsc na cmentarzach. Nekropoli nie da się powiększać w nieskończoność, dlatego w niektórych miastach wręcz zachęca się do pogrzebów urnowych – urna zajmuje znacznie mniej miejsca, można ją umieścić w estetycznym kolumbarium lub w istniejącym już grobowcu rodzinnym bez wydzielania osobnej kwatery.

Warto wspomnieć także o tym, że pogrzeby urnowe uchodzą za bardziej ekologiczne w porównaniu z tradycyjnymi. Spopieleniu ciała nie towarzyszy uwalnianie do atmosfery szkodliwych gazów (krematoria na Śląsku i w innych miastach korzystają z wydajnych systemów filtrujących), a same prochy nie stanowią żadnego zagrożenia dla gleby i wód podziemnych. Dla wielu osób może mieć to istotne znaczenie.

Nie możemy również pominąć aspektu finansowego. Pogrzeby urnowe mogą być wyraźnie tańszym rozwiązaniem, o czym świadczy już sam fakt, że koszt zakupu urny stanowi mniejsze obciążenie dla budżetu rodziny.

Jak wygląda pogrzeb urnowy?

Zlecając organizację pogrzebu urnowego naszej firmie pogrzebowej w Katowicach mogą mieć Państwo pewność, że zajmiemy się wszystkimi kwestiami związanymi z przygotowaniem uroczystości. Kluczowym etapem jest przetransportowanie ciała do wybranego krematorium na Śląsku (mogą się Państwo zdać na naszą rekomendację).

Ciało przed spopieleniem musi zostać umieszczone w trumnie kremacyjnej – może to być np. trumna kartonowa lub z drewna, ale niepokrytego żadnymi substancjami chemicznymi. Zwykle spopielenie poprzedza skromna uroczystość, podczas której najbliższa rodzina może się pożegnać z ciałem zmarłej osoby).

Następnie trumna z ciałem jest umieszczana w specjalnym piecu kremacyjnym. Proces spopielenia zwłok zajmuje około trzech godzin. Prochy są pieczołowicie zbierane przez pracowników naszego domu pogrzebowego w Katowicach i umieszczane w wybranej wcześniej przez rodzinę urnie, która zostanie dostarczona do kościoła lub bezpośrednio na miejsce spoczynku.

Ostatnim aktem jest złożenie urny z prochami w grobie ziemnym, katakumbach lub kolumbarium, w zależności od tego, na jakie miejsce ostatecznie zdecydowała się rodzina.

Prosimy również pamiętać, że polskie prawo zakazuje przechowywania prochów w domu czy w jakimkolwiek innym miejscu poza cmentarzem. Po spopieleniu ciała prochy muszą zostać pochowane w przeznaczonym do tego miejscu. Zaniechanie pochówku jest nielegalne.

Więcej informacji na temat przebiegu pogrzebu urnowego znajdą Państwo na naszej stronie internetowej – https://sacrumkatowice.pl/kremacje/.

Najważniejsze zalety pogrzebu urnowego

Pogrzeby urnowe mają kilka ważnych zalet, które wyróżniają je na tle tradycyjnych pogrzebów z pochowaniem ciała w grobie. Najważniejsze z nich to:

  • estetyka pogrzebu (urna jest skromniejsza w formie),
  • nieco niższy koszt organizacji pogrzebu,
  • względy ekologiczne,
  • oszczędność miejsca,
  • niższy koszt przygotowania nagrobka (można poprzestać na małej płycie nagrobnej lub umieścić urnę w kolumbarium).

Kompleksową organizację pogrzebu urnowego mogą Państwo powierzyć firmie Sacrum. Mamy wieloletnie doświadczenie, gwarantujemy bardzo wysoką jakość obsługi, a przy tym korzystne ceny poszczególnych usług pogrzebowych.

Jeśli planują Państwo pogrzeb w Katowicach lub regionie, to już teraz  zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi biurami w Katowicach – Bogucicach przy ulicy Markiefki 92 oraz w Katowicach – Centrum przy ulicy Matejki 4. Do Państwa dyspozycji oddajemy również całodobowe numery telefonów: 501 873 658 oraz 536 723 77, pod którymi mogą Państwo uzyskać pomoc naszego pracownika i zgłosić śmierć bliskiej osoby.