Organizacja pogrzebu przy mocno ograniczonym budżecie – jak sobie z tym poradzić?

Dla większości osób jednym z najważniejszych kryteriów wyboru zakładu pogrzebowego w Katowicach (ale i w każdym innym mieście) jest cennik poszczególnych usług. To zupełnie zrozumiale, a już szczególnie wtedy, gdy śmierć kogoś bliskiego była zaskakująca i rodzina nie mogła się na nią w żaden sposób przygotować – również pod kątem finansowym. Organizacja pogrzebu nie musi być jednak bardzo kosztowna, stąd radzimy, aby w pierwszej kolejności skupić się na wybraniu polecanej firmy pogrzebowej, cieszącej się dobrymi opiniami, a dopiero później myśleć o pieniądzach. Zwłaszcza, że istnieją sposoby na poradzenie sobie z problemem mocno ograniczonego budżetu. Omawiamy je w naszym poradniku. 

Rezygnacja z niektórych usług pogrzebowych

Nie wszystkie usługi pogrzebowe oferowane przez profesjonalne firmy są niezbędne do tego, aby zorganizować godny pogrzeb bliskiej osobie. Z niektórych można spokojnie zrezygnować, oszczędzając tym samym trochę pieniędzy. Dobrym przykładem będzie tutaj transport gości na miejsce uroczystości pogrzebowej oraz stypy. Nawet jeśli wiemy, że nie wszyscy goście dysponują własnymi samochodami, to i tak nie jest to powód, dla którego należy koniecznie sfinansować im transport.

Kolejną usługą pogrzebową, która nie jest wcale niezbędna, jest zapewnienie przez zakład wieńców i wiązanek żałobnych. Oczywiście trudno jest sobie wyobrazić uroczystość pogrzebową bez tych elementów, jednak można zamówić skromniejsze wiązanki, bądź co ostatnio cieszy się dużą popularnością kupić jedną różę.

Na liście usług pogrzebowych, z których mogą zrezygnować osoby dysponujące mocno ograniczonym budżetem umieścimy także:

  • napisanie i wykupienie miejsc publikacji nekrologów,

 

  • zapewnienie ubrań pogrzebowych dla zmarłej osoby (można je dostarczyć we własnym zakresie, bądź zakupić znacznie tańszy całun),
  • oprawę muzyczną,
  • obsługę fotograficzną i filmową,

 

Wybranie tańszych akcesoriów pogrzebowych i funeraliów

Osoby dysponujące ograniczonym budżetem nie mogą sobie pozwolić na zakup najdroższej trumny czy urny, wybór najlepszych gatunków kwiatów czy wynajęcie najwyższej klasy muzyków, którzy zadbają o oprawę uroczystości. Nie oznacza to natomiast, że pogrzeb zorganizowany nieco skromniej nie będzie mieć godnego charakteru.

Tutaj ważną rolę do odegrania ma dom pogrzebowy w Katowicach, który powinien zasugerować swoim klientom wybranie takich akcesoriów i funeraliów, które z jednej strony prezentują odpowiednią jakość i estetykę, a z drugiej będą dostępne w granicach budżetu rodziny.

W firmie pogrzebowej Sacrum kładziemy duży nacisk na profesjonalne doradztwo. Nasi pracownicy mają fachową wiedzę na temat zarówno aktualnych trendów, jak i alternatywnych, znacznie tańszych rozwiązań. Mogą więc Państwo liczyć na to, że z pomocą naszych doradców znajdą Państwo piękne, a jednocześnie niedrogie funeralia, takie jak trumna, urna, wiązanki itd.

Wcześniejsza wypłata zasiłku pogrzebowego

Zasiłek pogrzebowy w teorii ma umożliwić bliskim zmarłej osoby zorganizowanie godnego pochówku. W praktyce niestety okazuje się, że jest on zdecydowanie zbyt niski (nie był waloryzowany od wielu lat). Co gorsza, wypłata zasiłku pogrzebowego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych następuje w ciągu 30 dni od momentu złożenia wniosku, co niemal zawsze oznacza, że rodzina otrzymuje pieniądze na długo po pogrzebie, który trzeba opłacić wcześniej.

Wiele osób ratuje się w takiej sytuacji pożyczkami prywatnymi i chwilówkami, co niestety oznacza narażanie się na bardzo wysokie koszty obsługi długu. Dlatego firma pogrzebowa Sacrum zaoferowała swoim klientom bardzo komfortowe i bezpieczne rozwiązanie – wypłatę zasiłku pogrzebowego do ręki.

Dzięki tym pieniądzom mogą Państwo opłacić pogrzeb w Katowicach i zdecydować się na skorzystanie z dodatkowych usług pogrzebowych bez zamartwiania się brakiem środków. Unikają Państwo również żmudnego wypełniania wniosku do ZUS oraz nerwowego oczekiwania na wypłatę zasiłku. Jest to idealne rozwiązanie z punktu widzenia osób, które nie dysponują własnymi oszczędnościami, a nie mogą też liczyć na pomoc rodziny czy przyjaciół.

Po wypłaceniu Państwu zasiłku pogrzebowego firma Sacrum wystąpi o niego we własnym zakresie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem), bez angażowania Państwa w cały związany z tym proces.

Już teraz zapraszamy do skorzystania z usług firmy pogrzebowej Sacrum. Nasze biura mieszczą się w Katowicach przy ulicy Markiefki 92 oraz Matejki 4.