Pochówek bez pogrzebu. Co trzeba o tym wiedzieć?

W Polsce, czyli w kraju, w którym wciąż ponad 80 proc. mieszkańców deklaruje wiarę katolicką, pochówek bez pogrzebu jest pomysłem trudnym do zaakceptowania, nierzadko budzącym niesmak i dezaprobatę. Mimo to nasza firma pogrzebowa w Katowicach od lat obserwuje rosnące zainteresowanie takimi uroczystościami. Pochówek bez pogrzebu to nic innego jak pogrzeb świecki, bezwyznaniowy. W naszym poradniku wyjaśniamy, co trzeba wiedzieć o takim pogrzebie, przy okazji obalając kilka popularnych, a zupełnie nieprawdziwych mitów.

Czym jest pochówek bez pogrzebu?

Na początek uporządkujmy terminologię. Pochówek to – zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem – akt złożenia ciała lub prochów w grobie, w wyznaczonym do tego miejscu (czyli na cmentarzu komunalnym lub parafialnym). Pogrzebem natomiast nazywamy ceremonię, która towarzyszy pożegnaniu zmarłej osoby. W Polsce wciąż zdecydowanie najczęściej organizuje się pogrzeby w obrządku katolickim, którym przewodniczy osoba duchowna, a ich kluczowym elementem jest msza żałobna.

Pochówek bez pogrzebu, przynajmniej w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, jest jak najbardziej możliwy i coraz częściej praktykowany. Mówimy tutaj o sytuacji, w której ciało lub prochy są składane do grobu/umieszczane w kolumbarium, natomiast nie ma całej oprawy religijnej towarzyszącej uroczystości.

Jeszcze do niedawna taki scenariusz był nie do pomyślenia. W tradycyjnie katolickiej Polsce na pogrzeby wyznaniowe decydowały się nawet rodziny żegnające kogoś bliskiego, kto żył poza Kościołem lub oficjalnie deklarował się jako agnostyk. Wynikało to z obawy przed społecznym ostracyzmem, opinią rodziny, wytykaniem palcami czy wyśmiewaniem.

Obecnie wygląda to zupełnie inaczej. Nasze społeczeństwo się zmienia, jest coraz bardziej tolerancyjne, a organizację pogrzebów zaczyna zlecać pokolenie dzisiejszych 40-latków, którzy mają zupełnie inne podejście do kwestii wiary i religijnych konwenansów.

Stąd coraz więcej osób zlecając usługi pogrzebowe z góry zaznacza, że są zainteresowane zorganizowaniem pochówku bez pogrzebu wyznaniowego. Wbrew obiegowej opinii nie oznacza to, że pożegnanie zmarłej osoby odbywa się w sposób niegodny, sformalizowany, bez uczestnictwa gości.

Czym charakteryzuje się pogrzeb świecki?

Pogrzeb świecki, podobnie jak wyznaniowy, może zostać zorganizowany przez profesjonalny zakład pogrzebowy w Katowicach – oczywiście zachęcamy do skorzystania z oferty firmy Sacrum. Mamy wieloletnie doświadczenie w organizowaniu pochówków bez pogrzebu, dbając o to, aby uroczystość – pomimo zupełnie innego charakteru niż tradycyjny pogrzeb katolicki – przebiegała w sposób godny i adekwatny do okoliczności.

Najważniejsza różnica w stosunku do pogrzebów wyznaniowych polega na tym, że pogrzebowi świeckiemu nie przewodniczy osoba duchowna, ale Mistrz Ceremonii. Jest to osoba świecka, która posiada cechy predysponujące ją do tej roli. Mowa tutaj przede wszystkim o wysokiej kulturze osobistej, erudycji oraz znakomitej organizacji.

Mistrz Ceremonii pilnuje właściwego przebiegu uroczystości, najczęściej zgodnie ze scenariuszem omówionym z rodziną zmarłej osoby. Do obowiązków Mistrza Ceremonii należy również wygłoszenie mowy pożegnalnej oraz odprowadzenie konduktu żałobnego na miejsce spoczynku zmarłej osoby.

Postać Mistrza Ceremonii, elegancko ubranego, prezentującego charyzmę i autorytet, gwarantuje właściwą oprawę uroczystości pogrzebowej. Do tego dochodzą oczywiście inne elementy, znane z tradycyjnych pogrzebów wyznaniowych, a więc trumna/urna, wieńce i wiązanki kwiatowe, nierzadko także muzyka żałobna (choć nie są to pieśni religijne – częściej w tle słychać utwory muzyki popularnej lub klasycznej pasujące do okoliczności, ewentualnie te szczególnie lubiane przez zmarłą osobę).

Mniej sformalizowany charakter pogrzebu świeckiego daje nam szerokie pole do popisu w zakresie wyboru poszczególnych usług i wplatania w uroczystość takich elementów, które byłyby niedopuszczalne podczas pogrzebu wyznaniowego. Dobrym przykładem będzie tutaj specyficzna forma czuwania przy zmarłym, które z reguły organizuje się w wynajętym domu pogrzebowym w Katowicach (lub w innym mieście, w którym zaplanowano pochówek).

Podczas takiego spotkania goście mogą po raz ostatni oddać cześć zmarłemu, powspominać go, podzielić się anegdotami etc. Atmosfera jest o wiele przyjaźniejsza i swobodniejsza niż w trakcie tradycyjnego czuwania w kościele czy w kaplicy cmentarnej.

Jeśli są Państwo zainteresowani usługą kompleksowej organizacji pogrzebu w Katowicach, zarówno wyznaniowego, jak i świeckiego, to już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z firmą Sacrum. Wszelkich informacji udzielą Państwu pracownicy naszych biur, które mieszczą się w Katowicach – Bogucicach przy ulicy Markiefki 92 oraz w Katowicach – Centrum przy ulicy Matejki 4.