Jak zorganizować pogrzeb świecki w Katowicach?

Pogrzeb świecki, nazywany również pogrzebem humanistycznym lub pogrzebem bezwyznaniowym, to coraz popularniejszy rodzaj uroczystości pożegnalnej. Jak sama nazwa wskazuje unikamy tutaj jakichkolwiek symboli religijnych. W centrum zainteresowania znajduje się osoba zmarła, nie odprawia się mszy świętej, nie śpiewa pieśni żałobnych, nie ma błogosławieństwa, a samemu pogrzebowi nie przewodniczy osoba duchowna. Jeszcze 20-30 lat temu było to niemal nie do pomyślenia, jednak czasy się zmieniają i dziś zauważamy, że coraz więcej osób planujących zorganizować pogrzeb w Katowicach decyduje się właśnie na uroczystość bezwyznaniową. 

Przygotowania do organizacji pogrzebu świeckiego nieco różnią się od tych, które charakteryzują uroczystość religijną. Szczegóły znajdą Państwo w poradniku Sacrum, jednej z najbardziej renomowanych firm pogrzebowych w Katowicach.

Wybranie odpowiedniego zakładu pogrzebowego

Organizacja pogrzebu świeckiego nie jest jeszcze na tyle powszechna, aby oferowały ją wszystkie firmy pogrzebowe działające na rynku. Dlatego radzimy zacząć od sprawdzenia, które zakłady pogrzebowe w Katowicach mają w tym niezbędne doświadczenie. Jednym z nich jest oczywiście Sacrum.

Wybierając doświadczoną firmę mogą mieć Państwo pewność, że uroczystość humanistyczna zostanie zorganizowana w sposób perfekcyjny, a sam pogrzeb będzie mieć godny przebieg, adekwatny do rangi tego wydarzenia i jego okoliczności.

Na pewno warto się upewnić, czy dana firma oferuje usługi pogrzebowe bezpośrednio związane z organizacją pogrzebu bezwyznaniowego. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim zapewnienie obecności Mistrza Ceremonii, czyli osoby, która przewodniczy pogrzebowi bezwyznaniowemu w zastępstwie księdza.

Ustalenie scenariusza pogrzebu z Mistrzem Ceremonii

Gdy podejmą już Państwo decyzję o zorganizowaniu zmarłej osobie pogrzebu humanistycznego i wybiorą odpowiedni zakład pogrzebowy, to kolejnym krokiem będzie umówienie spotkania z Mistrzem Ceremonii.

Jest to najważniejsza po osobie zmarłej osoba podczas całej uroczystości. To Mistrz Ceremonii prowadzi pogrzeb, wygłasza mowę pożegnalną, udziela głosu zgromadzonym gościom oraz daje sygnały pracownikom zakładu pogrzebowego, by np. wynieśli ciało z domu pogrzebowego, złożyli je do grobu etc.

Pogrzeb świecki różni się od wyznaniowego nie tylko brakiem dewocjonaliów i innych elementów religijnych, ale także znacznie swobodniejszym przebiegiem (co nie znaczy, że jest mało poważny). Przed wskazaną datą ceremonii Mistrz Ceremonii kontaktuje się z rodziną w celu uzyskania szczegółowych informacji z życia zmarłego, aby móc ułożyć odpowiednią przemowę. Rodzina może przekazać Mistrzowi Ceremonii wszystkie swoje oczekiwania dotyczące scenariusza pogrzebu,  np. zasugerować kolejność wydarzeń, poprosić o zawarcie jakichś szczególnych informacji w mowie pożegnalnej czy wskazać rodzaj muzyki, jaka ma towarzyszyć uroczystości (jest to bardzo częste życzenie).

Radzimy pamiętać, że choć pogrzeb świecki rzeczywiście daje większą swobodę w zakresie wyboru poszczególnych usług, to nadal mamy tutaj do czynienia z uroczystością żałobną, która musi mieć godny przebieg. .

Załatwienie formalności cmentarnych

Pogrzeb świecki, z oczywistych względów, zazwyczaj odbywa się na cmentarzu komunalnym, czyli nienależącym do żadnej parafii. Dlatego radzimy dobrze się zastanowić nad wyborem konkretnej nekropolii. Powinien to być cmentarz, do którego mogą Państwo łatwo i szybko dojechać, porządnie zarządzany, zadbany. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja w której rodzina zmarłego posiada już miejsce lub grób rodzinny na cmentarzu parafialnym do którego chce dochować osobę zmarłą.

Po wybraniu cmentarza należy ustalić z jego zarządcą termin pochówku oraz wnieść niezbędne opłaty cmentarne. Mogą w tym Państwa wyręczyć pracownicy naszego zakładu pogrzebowego.

Warto uprzedzić rodzinę o charakterze uroczystości pogrzebowej

To często pomijany etap organizacji pogrzebu świeckiego, tymczasem uważamy, że jest on bardzo ważny. Dlaczego? Ponieważ pogrzeby humanistyczne wciąż mogą budzić negatywne emocje, zwłaszcza w przedstawicielach starszego pokolenia oraz w osobach głęboko wierzących.

Radzimy więc, aby po podjęciu decyzji o zorganizowaniu pogrzebu bezwyznaniowego poinformować o tym najbliższą rodzinę, dzięki czemu nikt nie będzie niemile zaskoczony tym, że np. zabrakło mszy świętej, księdza, krzyża na grobie itd. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych sytuacji już w trakcie pogrzebu oraz różnego rodzaju niepotrzebnych domysłów.

Profesjonalną organizację pogrzebu świeckiego w Katowicach, regionie lub innym miejscu w Polsce gwarantuje Państwu Sacrum – dom pogrzebowy w Katowicach mający bardzo duże doświadczenie w przygotowywaniu uroczystości bezwyznaniowych. Już teraz zapraszamy do zapoznania się z całą naszą ofertą oraz do bezpośredniego kontaktu.

Biura naszego zakładu pogrzebowego mieszczą się Katowicach – Bogucicach przy ulicy Markiefki 92 oraz w Katowicach – Centrum przy ulicy Matejki 4. Mogą Państwo również skorzystać z naszych całodobowych numerów telefonów, pod którymi dyżurują wykwalifikowani pracownicy gotowi udzielić Państwu wsparcia w trudnym momencie śmierci bliskiej osoby: 501-873-658 oraz 536-723-777.