Jak zorganizować pogrzeb świecki w Katowicach?

Organizacja takiej ceremonii nie różni się znacząco od przygotowań do pochówku wyznaniowego. Oczywiście w tym przypadku odchodzą wszelkie formalności związane z obrzędami kościelnymi, jednakże pozostałe elementy, takie jak na przykład wybór cmentarza, pozostają niezmienne.

Pogrzeb świecki nazywany jest również humanistycznym lub bezwyznaniowym. Jest to coraz popularniejszy rodzaj uroczystości pożegnalnej. W związku z tym, że wiele osób odchodzi od tradycji Kościoła i nie chce się z nią utożsamiać, rodziny zmarłych decydują się na taki charakter ceremonii. Świecki pogrzeb jest uroczysty i podniosły. Prowadzi go Mistrz Ceremonii, który wygłasza laudację, czyli specjalnie przygotowaną mowę pogrzebową. Przed napisaniem jej, prowadzący szczerze rozmawia z bliskimi osoby zmarłej w celu poznania ich oczekiwań w kwestii przebiegu uroczystości.

pogrzeb świecki

Jak wygląda pogrzeb świecki?

Z uwagi na fakt, że pochówki tradycyjne są nadal najczęściej wybieraną formą pożegnania, wiele osób zastanawia się, jak wygląda pogrzeb świecki? Pierwszą i zasadniczą różnicą jest to, że podczas tego typu uroczystości nie nawiązuje się do żadnych symboli religijnych. Nie odprawia się mszy świętej, nie śpiewa pieśni żałobnych, nie ma błogosławieństwa, a samej ceremonii nie przewodniczy osoba duchowna. 

Jeśli chcesz zorganizować świecki pogrzeb w Katowicach i masz pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z nami. Przygotowania do takiego pochówku trochę różnią się od tradycyjnych. Zachęcamy do przeczytania poradnika Sacrum, jednej z najbardziej renomowanych firm pogrzebowych w Katowicach.

Czy wszystkie zakłady pogrzebowe organizują świecki pogrzeb?

Pogrzeb świecki nie jest jeszcze na tyle powszechną formą pożegnania, by jego organizację oferowały wszystkie firmy pogrzebowe działające na rynku. W związku z tym radzimy zacząć od sprawdzenia, które zakłady pogrzebowe w Katowicach mają na tym polu doświadczenie. Sacrum będzie z pewnością bardzo dobrym wyborem. Decydując się na współpracę z nami, mogą mieć Państwo pewność, że ceremonia zostanie zaplanowana z dbałością o każdy szczegół. 

Szukając domu pogrzebowego, warto upewnić się, czy firma oferuje usługi pogrzebowe bezpośrednio związane z organizacją pogrzebu bezwyznaniowego. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim zapewnienie obecności Mistrza Ceremonii, czyli osoby, która przewodniczy pogrzebowi humanistycznemu w zastępstwie księdza.

Pochówek świecki na cmentarzu katolickim - czy jest to możliwe?

Rodziny zmarłego często zastanawiają się, gdzie zostanie pochowane ciało w przypadku gdy zrezygnują z pogrzebu wyznaniowego. Pochówek świecki na cmentarzu katolickim – czy jest to możliwe? Jak najbardziej tak! Z zasady najpopularniejszym wyborem są cmentarze komunalne, czyli nienależące do żadnej parafii. Jednak w wyjątkowych sytuacjach, gdy bliscy osoby zmarłej mają miejsce lub grób rodzinny na cmentarzu parafialnym, jest możliwość pochowania tam ciała w ramach pogrzebu świeckiego

Po wybraniu cmentarza należy ustalić z jego zarządcą termin pochówku oraz wnieść niezbędne opłaty cmentarne. Mogą w tym Państwa wyręczyć pracownicy naszego zakładu pogrzebowego.

Co to jest pogrzeb świecki i kim jest Mistrz Ceremonii?

Gdy podejmą już Państwo decyzję o zorganizowaniu pogrzebu humanistycznego i wybiorą odpowiedni zakład pogrzebowy, to kolejnym krokiem będzie umówienie spotkania z Mistrzem Ceremonii. Prowadzi on całą uroczystość, wygłasza mowę pożegnalną, czyli laudację, udziela głosu zgromadzonym gościom oraz daje sygnały pracownikom zakładu pogrzebowego, by wynieśli trumnę lub złożyli ją w grobie. 

Co to jest pogrzeb świecki i czym różni się od wyznaniowego? Przede wszystkim brakiem dewocjonaliów i innych elementów religijnych oraz znacznie swobodniejszym przebiegiem. Przed wskazaną datą pochówku Mistrz Ceremonii kontaktuje się z rodziną w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat osoby zmarłej. Rodzina może przekazać mu wszystkie swoje oczekiwania dotyczące scenariusza pogrzebu, na przykład zasugerować kolejność wydarzeń, poprosić o zawarcie jakichś szczególnych informacji w mowie pożegnalnej czy wskazać rodzaj muzyki, jaka ma towarzyszyć uroczystości.

Przebieg ceremonii

Przebieg świeckiego pochówku zależny jest od inwencji Mistrza. Choć zakładany jest pewien odgórny scenariusz, możliwe są jego modyfikacje. Podczas pogrzebu bezwyznaniowego można skorzystać z kaplicy cmentarnej i przejść konduktem do grobu. Kulminacyjnym punktem ceremonii jest mowa laudacyjna, na którą kładzie się największy nacisk. Jest indywidualna, bardzo często osobista i wzruszająca. Popularnym zwyczajem jest również wygłoszenie mowy pożegnalnej przez rodzinę zmarłego. 

Jednym z najważniejszych elementów pogrzebu świeckiego jest oprawa muzyczna. Rodzina bardzo często wybiera repertuar, który kojarzy im się z bliskim. Niektórzy decydują się na podkład grany na żywo.

Zanim urna lub trumna zostanie umieszczona w grobie, następuje ostatnie pożegnanie. Zamiast krzyża ustawia się pionowy pal świecki, który jest pozbawiony poprzecznych elementów. 

Warto uprzedzić rodzinę o charakterze uroczystości pogrzebowej

To często pomijany etap organizacji pogrzebu świeckiego, mimo że jest bardzo ważny. Dlaczego? Ponieważ pogrzeby humanistyczne wciąż mogą budzić negatywne emocje, zwłaszcza u przedstawicieli starszego pokolenia oraz w osobach głęboko wierzących.

Warto więc po podjęciu decyzji o zorganizowaniu pogrzebu bezwyznaniowego, poinformować o tym najbliższą rodzinę. Dzięki temu nikt nie będzie niemile zaskoczony i pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych sytuacji podczas pogrzebu.

Profesjonalną organizację pogrzebu świeckiego w Katowicach, regionie lub innym miejscu w Polsce gwarantuje Państwu Sacrum – dom pogrzebowy w Katowicach, mający bardzo duże doświadczenie w przygotowywaniu uroczystości bezwyznaniowych. 

Biura naszego zakładu pogrzebowego mieszczą się Katowicach – Bogucicach przy ulicy Markiefki 92 oraz w Katowicach – Centrum przy ulicy Matejki 4. Mogą Państwo również skorzystać z naszych całodobowych numerów telefonów: 501 873 658 oraz 536 723 777.