Miejsce na cmentarzu. O tym trzeba wiedzieć planując pogrzeb w Katowicach

Niezależnie od tego, czy informacja o śmierci bliskiej osoby przyszła nagle i nikt się jej nie spodziewał, czy też rodzina już od dawna szykowała się na rozstanie, to zawsze pociąga to za sobą szereg przykrych konsekwencji i obowiązków. Jednym z najważniejszych jest zarezerwowanie miejsca na cmentarzu, o ile oczywiście nie zadbano o to wcześniej. Wiąże się z tym kilka formalności, z których najważniejsze omawiamy w poradniku firmy Sacrum świadczącej profesjonalne usługi pogrzebowe w Katowicach, regionie i w całej Polsce. 

Co mówią na ten temat przepisy?

W Polsce obowiązuje Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych, w której znajdziemy zapis dotyczący właśnie kwestii wyboru i rezerwacji miejsca na cmentarzu. Warto od razu zwrócić uwagę na to, że używamy słowa „rezerwacja”. Wynika to z tego, że w naszym kraju nie ma możliwości kupienia sobie miejsca na zawsze, choć wiele osób tak właśnie myśli.

Zgodnie z prawem miejsce na cmentarzu można zarezerwować na okres minimum 20 lat. Po tym czasie rezerwację trzeba odnowić, czyli ponownie wnieść opłatę ustaloną przez zarządcę cmentarza, aby mieć gwarancję dostępności miejsca na kolejny okres 20 lat.

Uwaga!

Jeśli rezerwacja nie zostanie odnowiona, to zarządca cmentarza najpierw spróbuje o tym przypomnieć (najczęściej naklejając kartkę z informacją na nagrobku), a w przypadku braku reakcji grób zostanie zlikwidowany i udostępniony komuś innemu. Trzeba więc tego pilnować!

Jak zarezerwować miejsce na cmentarzu?

W pierwszej kolejności należy zdecydować się na konkretny cmentarz – jeśli w danej miejscowości funkcjonuje wiele nekropolii, to radzimy wziąć tutaj pod uwagę takie kryteria, jak wygodny dojazd, spory parking oraz estetyczny wygląd cmentarza (np. stare nasadzenia, zadbany teren itp.).

Po wybraniu cmentarza udajemy się na spotkanie z jego zarządcą – w zależności od tego, czy jest to nekropolia komunalna czy wyznaniowa, zarządcą będzie albo osoba świecka (przedsiębiorstwo samorządowe) albo proboszcz parafii. Należy pamiętać, że w przypadku cmentarzy parafialnych w większości obowiązuje rejonizacja, co znaczy, że miejsca przeznaczone są wyłącznie dla mieszkańców danej parafii, co nie ma miejsca na cmentarzach komunalnych.

Zarządca zaproponuje wolne miejsce, a po jego zaakceptowaniu przez klientów przygotuje umowę cywilną, na mocy której miejsce zostaje oficjalnie zarezerwowane na okres 20 lat. Umowa wchodzi w życie dopiero w momencie wniesienia opłaty.

Ile to kosztuje?

Opłata za zarezerwowanie miejsca na cmentarzu jest ustalana przez zarządcę nekropolii. Można się tutaj spodziewać kwoty wahającej się od 500 do nawet 1500 złotych, przy czym ostateczna cena jest zależny od wielu czynników. Najważniejsze z nich to: lokalizacja i prestiż cmentarza, lokalizacja miejsca (droższe są te znajdujące się w reprezentacyjnych sektorach nekropolii, na przykład wzdłuż głównej alejki) oraz to, czy mówimy o miejscu pojedynczym czy też podwójnym.

Koszt zarezerwowania miejsca nie jest więc szczególnie wysoki, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że ponosi się go jednorazowo na aż 20 lat. W przypadku, gdy rodzina nie może sobie pozwolić na taki wydatek, zarządcy cmentarzy najczęściej proponują rozłożenie opłaty na dogodne raty.

Czy osoba niewierząca może zostać pochowana na cmentarzu parafialnym?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych nam pytań. Aby na nie odpowiedzieć trzeba sięgnąć do obowiązujących w Polsce przepisów. Te stanowią, że jeśli jedyną nekropolią w miejscowości jest cmentarz wyznaniowy, to jego zarządca (zwykle proboszcz) nie może odmówić pochówku nawet osobie niewierzącej, innego wyznania czy też za życia wrogo nastawionej do instytucji kościelnych. Ta zasada nie obowiązuje tylko wówczas, gdy w miejscowości jest dostępny także cmentarz komunalny.

Wykupienie, a właściwie zarezerwowanie miejsca na cmentarzu to tylko jedna z szeregu czynności, jakich trzeba dopilnować na etapie przygotowań do organizacji uroczystości pogrzebowej. W większości z nich mogą Państwa wyręczyć pracownicy naszego zakładu pogrzebowego w Katowicach.

Sacrum to jedna z najlepiej ocenianych i najczęściej rekomendowanych firm działających na górnośląskim rynku. Jesteśmy domem pogrzebowym w Katowicach mogącym pochwalić się wieloletnim doświadczeniem oraz zdecydowaną większością pozytywnych opinii. Wyróżnia nas maksymalne zaangażowanie w proces organizacji uroczystości, empatyczne podejście do klientów, a także kompleksowość oferty.

Sacrum to firma pogrzebowa w Katowicach, której mogą Państwo zaufać. Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi biurami, które mieszczą się w Katowicach – Bogucicach przy ulicy Markiefki 92 oraz w Katowicach – Centrum przy ulicy Matejki 4.

Do Państwa dyspozycji oddajemy dwa całodobowe numery telefonów, pod którymi mogą Państwo zgłosić śmierć bliskiej osoby i liczyć na bardzo szybką interwencję naszych pracowników, nawet w środku nocy czy w dniu wolnym:

  • 501-873-658
  • 536-723-777

Firma Sacrum oferuje kompleksową organizację wyznaniowych i świeckich pogrzebów w Katowicach. Zachęcamy do zapoznania się z całą naszą ofertą i do powierzenia nam tak odpowiedzialnej kwestii, jak przygotowanie godnej uroczystości pochówku bliskiej Państwu osoby.