Trudy przygotowania do pogrzebu w Katowicach. Co zrobić, aby móc w spokoju przeżywać żałobę?

Często jest tak, że krótko po śmierci bliskiej osoby nie mamy czasu na przeżywanie żałoby. Wynika to z faktu, iż do załatwienia jest cała masa spraw, które angażują rodzinę i nie pozwalają nawet na moment usiąść, zadumać się i zdać sobie sprawę z poniesionej straty. Proces przygotowania do pogrzebu w Katowicach czy w dowolnym innym mieście rzeczywiście może być bardzo czasochłonny, natomiast wcale nie musi. W naszym artykule podpowiadamy, co warto zrobić, aby oszczędzić sobie męczącej bieganiny i znaleźć czas na to, co najważniejsze – godzenie się ze stratą. 

Wybranie dobrej firmy pogrzebowej

To najważniejsza wskazówka dla każdego, kto nie chce, aby pierwsze dni po śmierci bliskiej osoby upłynęły mu na ciągłych wizytach w urzędach, biurze parafialnym, biurze cmentarnym itd. Załatwienie wszystkich formalności związanych z organizacją pogrzebu jest nie tylko bardzo czasochłonne, ale również uciążliwe.

Ma to związek z tym, że większość z nas nie ma jednak doświadczenia w przygotowaniach do uroczystości pożegnalnej – szczególnie dotyczy to młodych osób, które np. pierwszy raz w życiu muszą zorganizować pogrzeb jednego z rodziców, współmałżonka etc.

Właśnie dlatego najlepszym, co mogą Państwo zrobić, jest zatrudnienie profesjonalnego zakładu pogrzebowego w Katowicach. Firma Sacrum jest do Państwa usług. Jesteśmy jednym z najbardziej doświadczonych i najwyżej ocenianych zakładów na Śląsku, gwarantując bardzo wysoką jakość obsługi, a przede wszystkim zdjęcie z Państwa barków wszelkich obowiązków związanych z organizacją pochówku.

Wsparcie firmy pogrzebowej jest nieocenione, ponieważ dzięki niemu unikną Państwo jeżdżenia przez cały dzień (lub nawet kilka dni) od jednej instytucji do drugiej w celu np. zarezerwowania daty pogrzebu czy wybrania odpowiednich funeraliów.

Pokażemy to na dwóch przykładach. W pierwszym z nich rodzina załatwia formalności pogrzebowe na własną rękę, w drugim natomiast scedowała to na wybraną wcześniej firmę pogrzebową w Katowicach.

  1.  

Rodzina zdecydowała się na pogrzeb kremacyjny, co dodatkowo komplikuje i wydłuża przygotowania do organizacji pochówku. W pierwszej kolejności bliscy muszą uzyskać kartę zgonu oraz odpis skrócony aktu zgonu, co zajmuje już pół dnia, a czasem i dłużej. Następnie muszą ustalić, gdzie znajduje się najbliższe krematorium i uzgodnić termin uroczystości spopielenia ciała oraz skorelować go z właściwym pochówkiem na cmentarzu.

Ponieważ planowany jest pogrzeb wyznaniowy, to rodzinę czeka jeszcze omówienie szczegółów z proboszczem. „Po drodze” konieczne jest odwiedzenie lokalnego zakładu pogrzebowego i wybranie trumny kremacyjnej oraz urny, zamówienie kwiatów, dewocjonaliów, przystrojenie kościoła itd. Zajęcie się tym wszystkim oznacza konieczność poświęcenia minimum 2-3 pełnych dni.

  1.  

Rodzina nie chcąc zajmować się wszystkimi formalnościami na własną rękę postanowiła powierzyć je wybranemu wcześniej profesjonalnemu domowi pogrzebowemu w Katowicach. Jedynym obowiązkiem po stronie rodziny jest uzyskanie karty zgonu.

Następnie organizowane jest spotkanie z pracownikiem zakładu pogrzebowego, który w państwa imieniu wyrabia akty zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego, szczegółowo wypytuje o oczekiwania klientów i na tej podstawie ruszają przygotowania do uroczystości. Rodzina może się już teraz w pełni skupić na przeżywaniu żałoby, wiedząc przy tym, że pogrzeb zostanie zorganizowany zgodnie z jej oczekiwaniami.

Jak wybrać odpowiednią firmę pogrzebową?

Na lokalnym rynku nie brakuje firm świadczących usługi pogrzebowe w Katowicach i regionie. Wybór nie jest więc wcale taki prosty. Najważniejszym kryterium, jakim warto się kierować, jest renoma danego zakładu pogrzebowego. Dobrze będzie podpytać rodzinę i znajomych o rekomendowane firmy lub poszukać opinii w Internecie.

Bardzo ważne jest upewnienie się, że dana firma pogrzebowa rzeczywiście jest w stanie odciążyć swoich klientów we wszystkich obowiązkach związanych z organizacją pochówku – chodzi tutaj nie tylko o obsługę samej uroczystości, ale także np. wypłatę zasiłku pogrzebowego (bardzo korzystne rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba tracić czasu na załatwianie formalności w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych), pomoc w zarezerwowaniu terminu na cmentarzu komunalnym lub parafialnym, a także profesjonalne doradztwo na etapie wyboru funeraliów.

To warto wiedzieć

Firma pogrzebowa Sacrum może również oddać do Państwa dyspozycji samochód z kierowcą, dzięki czemu o wiele szybciej i wygodniej załatwią Państwo formalności urzędowe.

Chcąc oszczędzić sobie nieprzyjemnych, a przede wszystkim bardzo czasochłonnych przygotowań do pogrzebu w Katowicach, warto więc w pierwszej kolejności wybrać firmę, która w tym wszystkim Państwa odciąży.

Już teraz zapraszamy do skorzystania z oferty firmy Sacrum i do bezpośredniego kontaktu z naszymi biurami w Katowicach. Mieszczą się one przy ulicy Markiefki 92 oraz Matejki 4. Do Państwa dyspozycji oddajemy także dwa całodobowe numery telefonów 501-873-658 oraz 536-723-777.